Aj pri kryštáloch platí, že nie je kryštál ako kryštál. A taktiež nie je jedno, kto ich vyrába. Ak by to jedno bolo, nemali by taký úspech jedinečné, nádherné a všetkými ženami milované Swarovski šperky. Kto stojí za ich úspechom a kedy vlastne vznikli?

Kde sa vzal, tu sa vzal… vznikol Swarovski kryštál

Za svetoznámym kryštálom stojí jeden muž – Daniel Swarovski. Pôvodným menom Daniel Swartz, ktorý sa narodil v českej dedinke Jiřetín pod Bukvou a vyučil sa za brúsiča skla. Už ako mladý sa vybral do sveta, žil vo Viedni i Paríži, kde sa zoznámil aj s brúseným kryštálom, ktorý mu doslova učaroval. Najprv síce pracoval ako brúsič skla vo fabrike svojich rodičov, ale už v roku 1862 sa rozhodol založiť si vlastnú výrobu na výrobu kryštálových šperkov. A tak vznikli krásne Swarovski prstene, náhrdelníky i náramky. Na počudovanie mnohých, Daniel si svoju firmu založil na rakúskom vidieku. Nie však z rozmaru, ale výsostne z praktických dôvodov. Našiel tu totiž starú opustenú továreň, ktorá ako zdroj svojej energie používala vodnú elektráreň. A presne to jeho stroje na brúsenie kryštálov potrebovali.

Jedinečnosť Swarovski klenotov

Swarovski šperky sú skutočne jedinečné a neopakovateľné, presne tak, aký bol aj muž, ktorého menu nesú. Veď čomu inému, ak nie jeho vytrvalosti a nadšeniu pre krásne, nadčasové šperky, vďačíme za možnosť byť o čosi krajšie?

Áno, klenoty z dielne Swarovski boli od svojho vzniku až dodnes typické svojou eleganciou, luxusom, no zároveň jednoduchosťou a univerzálnosťou, čo je bez pochýb nesmrteľná kombinácia.