Mať krásne šperky je jedna vec. Avšak dobre sa o ne starať, aby krásnymi aj dlho ostali, je vec ďalšia, pre niekoho možno o čosi náročnejšia.

Starosti ale vôbec nie sú na mieste, starostlivosť o zlaté a strieborné prstene i náušnice nie je totiž nič zložité a poľahky ju zvládnete aj vy doma. Ako na to?

Sóda bikarbóna a jej čistiace účinky

Upokojí žalúdok a vyčistíte ňou aj vaše obľúbené klenoty, to je sóda bikarbóna. Postačí  rozmiešať dve lyžičky sódy v pohári teplej vody a následne do roztoku ponoriť šperky. Nechajte približne dve minúty odstáť, vyberte a opláchnite. A stratený lesk šperkov je späť!

Ocot a jeho sila

Čistiť zlato octom? Žiaden problém, jednoducho vložte zlaté šperky do pohára s octom a nechajte 10 až 15 minút za občasného premiešania postáť. Po vybratí môžete ešte záhyby šperkov dočistiť starou zubnou kefkou s mäkkými štetinami.

Hliníková fólia – jednoduchý čistič striebra

Na začiernené a matné strieborné šperky je zasa skvelá hliníková fólia. Postup je jednoduchý, za to výsledky sú perfektné.

Do misky vložte kus pokrčeného alobalu a na to položte šperky. Posypte vrstvou jedlej sódy, ktorú zalejte vriacou vodou. Odporúča sa šperky pootáčať, aby do kontaktu s fóliou prišiel skutočne celý šperk. Po vybratí už len opláchnite vodou a je to.

Mydlová voda v boji proti matným šperkom

Ak si chcete očistiť perlu na zlatom prstienku, prípadne perlový náhrdelník, celkom si vystačíte s mydlom a vodou. Šnúru perál vyčistíte tak, že ju na chvíľu ponoríte do roztoku z 2 šálok teplej vody a niekoľkých kvapiek jemného čistiaceho prostriedku. Následne poutierajte každú perlu mäkkou, suchou bavlnenou handrou a nechajte vyschnúť.

Šperky s kamienkami, ktoré by sa mohli nešetrným čistením odlepiť, utierajte vlhkou mydlovou handričkou. Stačí, ak si pripravíte mydlový roztok, do ktorého namočíte mäkký uterák a jemne ním šperky vydrhnete. Ostáva už len dôkladne osušiť suchou handričkou a môžete sa tešiť z navráteného lesku vašich šperkov.